Ložnice je pro každého člověka místem pro odpočinek a relax. Před návštěvami ji mnozí zavíráme a šetříme před jejich pohledy. Je to místo, díky kterému bychom měli začínat den s příjemnou náladou a naopak večer by nám měla pomoci se po celém dni zklidnit a užít si zasloužený odpočinek.
Než se pustíme do zařizování a zvelebování, měli bychom se zamyslet nad tím, co všechno bychom v ložnici chtěli a k čemu bude sloužit. Bude to místnost pouze pro odpočinek a spaní, a nebo si budete chtít před spaním ještě něco přečíst a využívat například křeslo s lampou s výrazným světlem? Celkové osvětlení v ložnici se totiž doporučuje spíš tlumené.
Zásadní proměny doporučujeme řešit případně s designérem či architektem. Pokud si troufáme na proměnu sami, může nám v tom pomoci volba netradičních obkladů, tapet či výmalby stěn.
Důležité jsou i dostatečné úložné prostory. Do menšího obydlí jsou vhodné vestavěné skříně, díky kterým je možné využít každý kout. V případě větších prostor zvažte, zda by bylo možné vytvořit šatnu, do které je mnohem lepší přístup, než do skříní a pojme více věcí, než jen oblečení.
Dominantou ložnice je bezesporu postel. Přístup k ní by měl být rovnocenný a příliš se nedoporučuje postel umístit jedním bokem ke stěně, protože člověk spící u zdi může zažívat pocit stísněnosti. Měla by mít oporu v hlavové oblasti v podobě skříňky nebo zdi. Mnoho lidí preferuje v ložnici zrcadla, ale z hlediska feng shui by v ložnici být neměla.
Podlaha hraje také významnou roli a podlahu bychom měli zvolit s ohledem na vedlejší místnosti. Například, pokud na ložnici navazuje koupelna, je velmi oblíbená, elegantní a praktická dlažba. Pokud naopak dáváte přednost teplejší variantě, tak doporučujeme zvolit dřevěnou nebo vinylovou podlahu.
Chceme-li navodit pocit klidu a bezpečí, je dobré zvolit jemné pastelové barvy jako je modrá, zelená, hnědá nebo bílá. Mezi nevhodné barvy do ložnice pro jejich dominanci a energii patří červená a žlutá. Komplikovanou barvou je fialová, protože vybízí k tvořivosti a podporuje mozkovou činnost.